- Sakrament chrztu udzielany jest w czwartą niedzielę miesiąca podczas Mszy sprawowanej o godz. 11.30.
- Rodzice zgłaszają chęć ochrzczenia dziecka w kancelarii parafialnej przedkładając akt urodzenia z USC.
- Katecheza dla rodziców i chrzestnych odbywa się w piątki poprzedzające uroczystość o godzinie 19:00 w salce parafialnej.
Obrzęd chrztu polega na polaniu wodą głowy z równoczesnym wezwaniem Trójcy Świętej, to znaczy Ojca, Syna i Ducha Świętego. Skutek chrztu lub łaski chrzcielnej jest bardzo bogatą rzeczywistością. Obejmuje ona: odpuszczenie grzechu pierworodnego i wszystkich grzechów osobistych, narodzenie do nowego życia, przez które człowiek staje się przybranym synem Ojca, członkiem Chrystusa, świątynią Ducha Świętego. Przez fakt przyjęcia tego sakramentu ochrzczony jest włączony w Kościół, Ciało Chrystusa, i staje się uczestnikiem kapłaństwa Chrystusa. Od najdawniejszych czasów chrzest jest udzielany dzieciom, ponieważ jest łaską i darem Bożym, które nie zakładają ludzkich zasług. Wejście w życie chrześcijańskie daje dostęp do prawdziwej wolności. Jeśli chodzi o dzieci zmarłe bez chrztu, to liturgia Kościoła zachęca nas do ufności w miłosierdzie Boże i do modlitwy. W razie konieczności każda osoba może udzielić chrztu, pod warunkiem że ma intencję uczynienia tego, co czyni Kościół, i poleje wodę głowę kandydata, mówiąc: „JA CIEBIE CHRZCZĘ W IMIĘ OJCA I SYNA, I DUCHA ŚWIĘTEGO”.
Przy chrzcie są obecni również chrzestni, którzy wyznają razem z rodzicami wiarę Kościoła, w której to dziecko otrzymuje chrzest, a po chrzcie mają wspierać rodziców w staraniu o to, by dziecko doszło do wyznawania wiary i wyrażało ją życiem.
Rodzicem chrzestnym może być ten, kto:
- jest wystarczająco dojrzały do pełnienia tego zadania (ukończył 16 lat);
- przyjął trzy sakramenty wtajemniczenia: chrzest, bierzmowanie i Eucharystię oraz prowadzi życie zgodne z wiarą i z zadaniem, jakie ma pełnić;
- może przystąpić do sakramentu pokuty i przyjąć Komunię św.
- należy do Kościoła katolickiego i prawo nie zabrania mu pełnienia zadań chrzestnego.
Rodzice chrzestni do chrztu pobierają zaświadczenie dla chrzestnych ze swojej parafii zamieszkania (nie zameldowania) poświadczające, że są wierzący i praktykujący. Takiego zaświadczenia nie trzeba pobierać, gdy jest się chrzestnym we własnej parafii.