Aktualności

Ważne informacje

Dekret Księdza Biskupa Jana Kopca, z 25 marca 2020 r.

 

Mając na uwadze zalecenia Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski, w związku z niebezpieczeństwem zagrożenia zdrowia lub życia, zgodnie z kan. 87 § 1, 1245 i kan. 1248 § 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego, z dniem dzisiejszym udzielam wszystkim wiernym diecezji gliwickiej oraz przebywającym na jej terenie, dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy św. niedzielnych oraz w uroczystości, aż do odwołania.

Jednocześnie zachęcam do uczestniczenia we Mszy św. za pośrednictwem radia lub telewizji oraz do modlitwy indywidualnej, w rodzinach, a także pogłębionej lektury Pisma Świętego.

 

 

Podajemy szereg bardzo ważnych informacji i wytycznych:

 

Msza święta i Komunia:

 

Utrzymane zostaje w mocy (NA CZAS NIEOKREŚLONY!) postanowienie, z dnia 14 marca 2020 roku, zawieszające godziny sprawowania Mszy świętych w kościołach parafialnych, filialnych i kaplicach. Księża jednak nadal sprawują sakrament Eucharystii, ale BEZ UDZIAŁU WIERNYCH, PRZY ZAMKNIĘTYCH DRZWIACH, W PRZYJĘTYCH NA DANY DZIEŃ INTENCJACH. W mocy pozostaje także nakaz odprawiania każdego dnia dodatkowej Mszy świętej do Miłosierdzia Bożego w intencji wszystkich chorych, osób w niebezpieczeństwie śmierci, personelu medycznego oraz o ustanie szerzącej się epidemii.

W niedziele i święta nakazane wierni pozostają w domach i korzystają z udzielonej im dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej lub świątecznej Mszy świętej, przeżywając Eucharystię poprzez środki masowego przekazu.

Wszystkich wiernych zachęcamy do jednoczenia się z Jezusem Chrystusem poprzez komunię świętą duchową, którą można przyjąć posługując się następującą modlitwą: 

Jezu mój, wierzę, że jesteś obecny w Najświętszym Sakramencie. Miłuję Cię nade wszystko i pragnę zjednoczyć się z Tobą w mojej duszy. Ponieważ teraz nie mogę Cię przyjąć sakramentalnie, przyjdź przynajmniej duchowo do mego serca. Jednoczę się z Tobą jakbyś rzeczywiście był we mnie obecny, oddaję Ci się zupełnie i proszę gorąco: nie dozwól, abym kiedykolwiek oddalił się od Ciebie. Amen.

Przypominamy, że czas komunii świętej wielkanocnej, nakazanej trzecim przykazaniem kościelnym, obejmuje w Polsce okres od Środy Popielcowej do Niedzieli Trójcy Świętej. 

 

Świątynie:

Kościoły nadal pozostają otwarte celem umożliwienia wiernym indywidualnej modlitwy, mając jednak na uwadze ograniczenie DO 5 LICZBY OSÓB przebywających w kościele. W razie braku możliwości wyegzekwowania realizacji przepisów władz państwowych księża proboszczowie mogą podjąć decyzję o ograniczeniu czasu otwarcia świątyni, a nawet o jej czasowym zamknięciu. W naszej parafii jest wystawiony Najświętszy Sakrament w dni powszednie od 8.00 do 18.00, w niedzielę od 12 do 18.00. 

 

Spowiedź:

Ze względu na nadzwyczajne i poważne okoliczności wierni są uprawnieni do skorzystania Z NADZWYCZAJNEJ DROGI POJEDNANIA JAKĄ JEST WZBUDZENIE ŻALU DOSKONAŁEGO PODJĘTEGO Z MIŁOŚCI DO BOGA, który daje przebaczenie nawet grzechów śmiertelnych, jeśli zawiera w sobie: mocne postanowienie przystąpienia do sakramentu pokuty i pojednania, gdy tylko będzie to możliwe; wyznanie grzechów odpuszczonych w sposób nadzwyczajny w sakramentalnej spowiedzi pod sankcją wpadnięcia na nowo w grzech śmiertelny.

Ważna uwaga: NIE BĘDZIE W PARAFII ORGANIZOWANA SPOWIEDŹ PRZEDŚWIĄTECZNA. Sakrament pokuty będzie możliwy dla wiernych, którzy o to poproszą, z uwzględnieniem obowiązujących norm bezpieczeństwa. Miejscem takiej spowiedzi będzie w naszym kościele zakrystia (NIE KONFESJONAŁ). 

W dniach od 26 do 28 marca spowiedź jest możliwa w godzinach od 9.00 do 10.00 i od 16.00 do 18.00 w zakrystii. Przy spowiedzi należy zachować większą odległość pomiędzy penitentem a spowiednikiem. Przypominamy, że nie ma możliwości skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania poprzez środki masowego przekazu (telefon, Internet itp.). 

 

Nabożeństwa:

Nadal pozostają zawieszone nabożeństwa Gorzkich żali i Drogi Krzyżowej we wszystkich kościołach i kaplicach, jak również wszelkie rekolekcje i misje parafialne, spotkania formacyjne, szkolenia, kursy, pielgrzymki i wyjazdy organizowane przez parafie i inne agendy Diecezji Gliwickiej.

 

Odwiedziny chorych:

W okresie przedświątecznym zabrania się duszpasterzom odwiedzania chorych z sakramentami w domach, chyba, że osoba chora znajduje się w niebezpieczeństwie śmierci. W dalszym ciągu zawieszona jest posługa nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej.

 

Pogrzeby:

Pozostaje w mocy nakaz ograniczenia uroczystości pogrzebowych jedynie do trzeciej stacji (na cmentarzu), którą można odprawić w obecności najbliższej rodziny zachowując jednak bezpieczną odległość pomiędzy obecnymi oraz przepis prawa państwowego o ograniczeniu liczby uczestników zgromadzenia DO 5 OSÓB – nie wliczając kapłana oraz obsługi ceremonii. Msza św. pogrzebowa może być odprawiona w dniu pogrzebu, lecz bez udziału wiernych przy zamkniętych drzwiach lub w terminie późniejszym, w zależności od ustaleń poczynionych z rodziną zmarłego.

 

 

 

Wszystkich wiernych zachęcamy do codziennej, indywidualnej modlitwy różańcowej o godz. 20.30 tak, by mogła się ona zakończyć Apelem Jasnogórskim.

Kontakt z kapłanami jest możliwy za pośrednictwem Internetu czy telefonu (nasza strona internetowa i telefon 32 233 85 90). W kontakcie osobistym prosimy pamiętać o środkach bezpieczeństwa sanitarno-epidemiologicznego i o ograniczeniu liczby osób do 1.

 

Wasi Duszpasterze

Transmisje Mszy i nabożeństw

Transmisje Mszy niedzielnych:

6:00 – Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej https://www.youtube.com/watch?v=9RjsejZ8p1o

7:00 – TVP1 Transmisję Mszy Świętej z Bazyliki Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach

7:30 – Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Licheniu – lichen.pl

8:00 – Jasna Góra https://www.youtube.com/channel/UCKAtPxfE2RAHSCwDABMMeAg

8:30 – Opactwo Tynieckie https://www.youtube.com/channel/UCUD7-kN9OLH2AGO7T7WnCFA

9:00 – Msza z katedry łódzkiej z abp. Grzegorzem Rysiem https://www.youtube.com/channel/UC3pLnmhjAVRYIhohKRMhbqA

9.30 TV TRWAM Transmisja Mszy Świętej z kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze

10:00 – Parafia Matki Bożej Częstochowskiej w Józefowie http://www.parafiajozefow.pl/kamera-html5/

10.30 – Polsat Rodzina Transmisja Mszy Świętej (dla dzieci) ze Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie

11.00 – TVP1 Transmisja Mszy Świętej z kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze o ustanie epidemii koronawirusa w Polsce i na świecie

11:00 – kościół seminaryjny w archidiecezji warszawskiej https://www.youtube.com/channel/UC-PHN1QiwYCMESjEd37ewGg
(transmisja również na tvn.24.pl, onet.pl)

11:30 – Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Szczecinie https://fatima.szczecin.pl/#transmisja

12:00 – kościół św. Wincentego Pallotiego w Warszawie https://skaryszewska.aztv.pl

12:30 – katedra warszawsko-praska, Salve.net https://www.youtube.com/channel/UCaNZo4dzLVlnxIyOO6wYALQ

13.00 – TVP POLONIA

13:00 – z homilią dla dzieci: kościół Duszpasterstwa Środowisk Twórczych w Warszawie https://www.facebook.com/Duszpasterstwo-Środowisk-Twórczych-w-Warszawie-469121409799409/

13:30 – Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach https://www.milosierdzie.pl/index.php/pl/multimedia-foto/tv-milosierdzie-pl.html

14:00 – Sanktuarium Przemienienia Pańskiego w Nowym Sączu https://www.bazylika.org.pl/transmis.html

15:00 – Sanktuarium Miłosierdzia Bożego (najpierw Koronka). https://www.milosierdzie.pl/index.php/pl/multimedia-foto/tv-milosierdzie-pl.html

15:30 – Bazylika NSPJ w Krakowie – https://www.youtube.com/watch?v=nw8654jryro

16:00 – Msza „dla spacerowiczów” dominikanie na Freta w Warszawie https://www.youtube.com/channel/UC0XLV1BCXMgHSGki7tZUg5A

17:00 – Sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala w Ludźmierzu http://www.mbludzm.pl/trasmisja-na-zywo

18:00 – parafia św. Dominika w Warszawie https://www.youtube.com/user/parafiadominika/featured

18:30 – Sanktuarium Matki Boskiej Rzeszowskiej http://www.bernardyni.rzeszow.pl/?KAMERKI%20on-line,1042

19:00 – Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej https://www.youtube.com/watch?v=9RjsejZ8p1o

20:00 – Jasna Góra https://www.youtube.com/channel/UCKAtPxfE2RAHSCwDABMMeAg

20:15 – Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysko-Kamiennej https://ostrobramska.pl/kamera/

20:30 – jezuici w Łodzi. https://www.youtube.com/watch?v=C8iTqtd9ftY&feature=emb_title

21:00 – oblaci w Poznaniu https://misyjne.pl/msza-sw-na-misyjne-pl-badz-z-nami-online-przy-oltarzu/

21:30 – Msza „ostatnia w mieście” – dominikanie na Freta w Warszawie https://www.youtube.com/channel/UC0XLV1BCXMgHSGki7tZUg5A

Lista Dróg Krzyżowych online:

Program 1 Polskiego Radia
piątek, godz. 18.30 – https://www.polskieradio.pl/7,Jedynka
Radio Maryja
Po Koronce do Bożego Miłosierdzia o godz. 15:00 – https://www.radiomaryja.pl
Radio Jasna Góra
godz. 16:45, 23:00 – https://www.radiojasnagora.pl

Diecezja bydgoska
Bydgoszcz, Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej
piątek, godz. 17.30, 18.30 – http://mbf.bydgoszcz.pl/transmisja-na-zywo-z-kosciola/
Górka Klasztorna, Bazylika Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej
piątek, godz. 18.00 – https://gorkaklasztorna.com/live-tv

Archidiecezja częstochowska
Radio Fiat
piątek, godz. 21.30 – http://fiat.fm
Jasna Góra Klasztor Ojców Paulinów – codziennie, godz. 16:45 – https://www.youtube.com/channel/UCKAtPxfE2RAHSCwDABMMeAg

Diecezja drohiczyńska
Drohiczyn, Kaplica Wyższego Seminarium Duchownego – piątek, godz. 18:30 – https://www.youtube.com/channel/UC8buUTEGKVCHg9YTFA4n9PQ

Diecezja ełcka
Radio 5 
– piątek, godz. 19:00 – https://radio5.com.pl

Archidiecezja gdańska
Gdańsk, Parafia pw. św. Ojca Pio
godz. 8:00, 18:30 – https://www.youtube.com/channel/UCAQ-L1vNyZSRK7GLNpOb-qA

Diecezja gliwicka
Gliwice, Parafia Katedralna pw. św. Piotra i Pawła
piątek, godz. 18:00 – http://tvimperium.pl
Gliwice, Parafia pw. św. Jacka
czwartek, godz. 17:15 – https://swjacek-gliwice.pl/dla-dzieci-i-mlodziezy

Archidiecezja gnieźnieńska
Kaplica w Domu arcybiskupów gnieźnieńskich 
– Droga Krzyżowa z abp. Wojciechem Polakiem, piątek, 20:10 – https://youtu.be/_rH3fAcSs_Q
Murowana Goślina, Parafia pw. Najwyższego Arcykapłana Jezusa Chrystusa
piątek, godz. 18:30 – https://www.facebook.com/parafiaNAJCHmg/
Strzelno, Parafia pw. Świętej Trójcy
piątek, godz. 17:30 – https://www.facebook.com/Parafia-pw-%C5%9Bw-Tr%C3%B3jcy-w-Strzelnie-903930066352804/
Pieranie, Sanktuarium MB Łaskawej
piątek, godz. 18:30 – https://www.youtube.com/channel/UCppEB3QcQ2ECS35KHNes1dQ

Diecezja kaliska
Ostrów Wielkopolski, Sanktuarium Miłosierdzia Bożego
piątek, 19:30 – http://www.radiorodzina.kalisz.pl

Archidiecezja krakowska
Kalwaria Zebrzydowska
od poniedziałku do soboty, po Mszy Świętej o godz. 17:00 – https://www.youtube.com/channel/UCPaeCakVviK0hmDEl-3yGsg
Kalwaria Zebrzydowska
niedziela, po Mszy Świętej o godz. 13:00 – https://www.youtube.com/channel/UCPaeCakVviK0hmDEl-3yGsg
Ludźmierz, Sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala
niedziela,  po Mszy Świętej o godz. 11:00 – http://www.mbludzm.pl/trasmisja-na-zywo
Ludźmierz, Sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala
piątek, godz. 20:00 – http://www.mbludzm.pl/trasmisja-na-zywo

Archidiecezja lubelska
Bychawa, Parafia pw. św. Jana Chrzciciela
piątek, godz. 17:00 – http://parafia-dys.pl/Transmisja-on-line.php
Lublin, Parafia pw. Chrystusa Króla
piątek, godz. 18:30 – https://www.youtube.com/channel/UCeSoIEtteLzoeMj1cmv2MOQ
Lublin, Parafia pw. Dobrego Pasterza
piątek, godz. 9:30, 16:30 (dla dzieci), 17:30, 20:00  – http://lublin.scj.pl/www/index.php?option=com_content&view=article&id=55&Itemid=105
Lublin, Parafia pw. św. Andrzeja Boboli
piątek, godz. 16:30 (dla dzieci), 17:15, 19:00 (dla młodzieży)  – https://youtu.be/ElUPWR49opo
Lublin, Parafia pw. św. Brata Alberta (OO. Bernardyni)
codziennie (oprócz czwartków), godz. 17:30, piątek – godz. 19:30 – https://www.youtube.com/channel/UCOrA85xULjam4i82uLS_w7w/live
Lublin, Kościół akademicki KUL
piątek – godz. 18:00 – https://www.kul.pl/kosciol-akademicki-online,17245.html
Lublin, Parafia pw. NMP Nieustającej Pomocy
piątek – godz. 17:30 – http://mbnplublin.pl/transmisja-live/l

Diecezja łomżyńska
Radio Nadzieja
piątek, godz. 18:30 – https://radionadzieja.pl

Diecezja opolska
Opole, Parafia Katedralna p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego
piątek, godz. 17:45 – http://doxa.fm

Diecezja radomska
Radio Plus Radom
piątek, godz. 19:00 – https://www.radioplus.com.pl

Diecezja sandomierska
Facebook diecezji sandomierska
piątek,  godz. 17.15 – https://www.facebook.com/DiecezjaSandomierskaPL/#

Diecezja siedlecka
Radio Podlasie – piątek, godz. 15.30
https://www.radiopodlasie.pl

Diecezja sosnowiecka
Radio eM
piątek, godz. 17:15 – https://www.radioem.pl

Diecezja tarnowska
Radio Dobra Nowina Małopolska i Radio Dobra Nowina Nowy Sącz
piątek, godz. 17:10, 23:00, Sobota, godz. 23:00 – http://www.rdn.pl
Dębica, Parafia pw. Miłosierdzia Bożego
piątek, godz. 8:00, 16:30, 17:30, 19:00 – https://www.youtube.com/channel/UCH0OLkB9UoU4o6jsV_jUpEQ

Diecezja toruńska
Boleszyn, Parafia pw. św. Marcina
piątek, godz. 16.30 – https://www.facebook.com/MaryjnyBoleszyn

Archidiecezja warszawska
Warszawa, Kaplica domowa Sanktuarium i parafia św. Andrzeja Boboli na Mokotowie
piątek, godz. 17:00 – http://www.rakowiecka.jezuici.pl/
Warszawa, Parafia pw. św. Antoniego z Padwy na Senatorskiej
poniedziałek-piątek, godz. 17:30 – https://www.facebook.com/sw.antoni.warszawa/

Diecezja warszawsko-praska
Droga Krzyżowa z bp. Markiem Solarczykiem – piątek, 19:00 – https://www.facebook.com/bpmsolarczyk/
Warszawa, Parafia katedralna św. Floriana i św. Michała Archanioła
piątek, godz. 17.00 – Radio Warszawa – https://radiowarszawa.com.pl
Warszawa-Zerzeń, Parafia Wniebowzięcia NMP
piątek, godz. 17.00 (z rozważaniami dla dzieci), 18.30 (z rozważaniami dla dorosłych) – http://www.parafiazerzen.waw.pl/news/1209/16/Transmisja-live-nabozenstw-z-kosciola-parafialnego-w-Zerzniu
Pustelnik, Parafia św. Katarzyny Aleksandryjskiej
piątek, godz. 18:00 – http://parafiapustelnik.pl/index.php/parafia-sw-katarzyny-aleksandryjskiej-w-pustelniku/

Diecezja wrocławska
Radio Rodzina
piątek,  godz. 19.00 – https://www.radiorodzina.pl/

Diecezja zamojsko-lubaczowska
Krasnobród, Parafia Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
piątek, godz. 16.00 – https://www.krasnobrod-sanktuarium.pl/

Diecezja zielonogórsko-gorzowska
Rokitno, Sanktuarium Matki Bożej Rokitniańskiej
piątek, godz. 17.30 – www.rokitno.org

Modlitwa o zatrzymanie koronawirusa

Modlitwa o zatrzymanie koronawirusa i zdrowie dla zakażonych


     Ojcze nasz, pełni ufności prosimy Ciebie, aby koronawirus z Wuhan nie siał więcej zniszczeń i aby udało się jak najszybciej opanować epidemię.Prosimy, abyś przywrócił zdrowie zakażonym i pokój miejscom, do których koronawirus już dotarł. Przyjmij tych, którzy zmarli na skutek tej choroby, pociesz ich rodziny. Wspieraj i chroń personel medyczny zwalczający wirus, inspiruj i błogosław tym, którzy starają się opanować sytuację.

    Panie Jezu, lekarzu naszych dusz i ciał czujemy się bezradni w tej sytuacji ogólnoświatowego zagrożenia, ale ufamy Tobie, udziel nam pokoju i zdrowia.Matko Boża, chroń nas i opiekuj się nami, prowadź nas w miłości do Twojego Syna, Jezusa. Amen 

Zachęcamy do Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego

Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego to modlitewne zobowiązanie podjęte
przez konkretną osobę w intencji jednego dziecka zagrożonego zabiciem
w łonie matki wybranego przez Boga Dawcę Życia. Trwa przez okres 9
miesięcy. Ufamy, że pokorną i wytrwałą modlitwą wyprosimy u
Wszechmocnego Boga łaskę ocalenia istniejącego już życia i
doczekamy czasów, w których każde poczęte dziecko będzie
przyjmowane z radością i miłością.
Zobowiązanie adopcyjne, poprzedza przyrzeczenie, które je utwierdza.
Postanowienia dodatkowe Postanowienia dodatkowe (dodatkowe praktyki) są
uzupełnieniem Duchowej Adopcji. Są dobrowolne, lecz są chętnie
widziane i praktykowane, ponieważ często stanowią potrzebę
większego zadośćuczynienia, dziękczynienia, bądź wyproszenia łask
u Bożej Opatrzności. Żeby podjęte postanowienia praktyk skutecznie i
do końca wykonać, najlepiej jest podjąć jedną lub najwyżej dwie
praktyki.
Może się zdarzyć, że zapomnimy lub zaniedbamy nasze zobowiązania
adopcyjne. Długa przerwa, na przykład miesięczna, przerywa Duchową
Adopcję i wymaga podjęcia jej od początku. Należy wtedy odbyć
spowiedź, ponowić przyrzeczenia i starać się je dotrzymać. W
wypadku krótkiej przerwy należy Duchową Adopcje kontynuować,
przedłużając praktykę o ilość dni opuszczonych.

W obecnej sytuacji zagrożenia epidemicznego w Polsce i w związku z tym
podjętymi środkami ostrożności w Diecezji Gliwickiej przyrzeczenie
może być złożone prywatnie przed Krzyżem lub obrazem świętym w
miejscu zamieszkania. ROTA PRZYRZECZENIA DUCHOWEJ ADOPCJI"

Najświętsza Panno, Bogurodzico Maryjo, wszyscy Aniołowie i Święci.

Wiedziony pragnieniem niesienia pomocy nienarodzonym, postanawiam mocno
i przyrzekam, że od dnia ..................... biorę w duchową
adopcję jedno dziecko, którego imię jedynie Bogu jest wiadome,
aby przez 9 miesięcy, każdego dnia, modlić się o uratowanie jego
życia
oraz o sprawiedliwe i prawe życie po urodzeniu. Amen.

Moimi zobowiązaniami adopcyjnymi będą:
 •  jedna Tajemnica Różańca Świętego
 •  moje dobrowolne postanowienia
 •  oraz poniższa codzienna modlitwa "Panie Jezu", którą teraz po
raz pierwszy odmówię

TEKST CODZIENNEJ MODLITWY "PANIE JEZU"

Panie Jezu za wstawiennictwem Twojej Matki Maryi, która urodziła Cię
z miłością oraz za wstawiennictwem świętego Józefa, "Człowieka
Zawierzenia", który opiekował się Tobą po urodzeniu, proszę Cię w
intencji tego nienarodzonego dziecka które znajduje się w
niebezpieczeństwie zagłady i które duchowo adoptowałem. Proszę, daj
rodzicom tego dziecka miłość i odwagę, aby zachowali je przy życiu,

które Ty sam mu przeznaczyłeś. Amen.
 
 
 
 
Grafikę zaczerpnęliśmy ze strony Duszpasterstwa Rodzin z Łomży

Pan z Wami - słowo do Parafian

Pan z Wami!


Na pozdrowienie kapłana: „Pan z wami!”, zgromadzony w kościele lud odpowiada: i z duchem twoim!

W tych dniach drodzy Bracia i Siostry kapłanowi sprawującemu Mszę świętą odpowiada jedynie echo pustej świątyni…

Wiemy, że jest to wymóg przeżywanych okoliczności, wymóg ze względu na dobro społeczne, by Msze były sprawowane bez udziału ludu.

Chyba nikt z nas nie spodziewał się takiej sytuacji. To doświadczenie porusza głęboką refleksją serca wszystkich wiernych i kapłanów. Pytamy, jak przeżywać ten czas? Jak przeżywać czas, gdy należy unikać podawania dłoni, zachować bezpieczną odległość od drugiego człowieka i jak można mieć wrażenie rodzi się dystans do Boga? Jak żyć jako człowiek wierzący, który niedawno słyszał opinie: nie zamkną kościołów, bo najważniejsza jest kasa… A teraz, gdy dla dobra społecznego, by uniknąć rozprzestrzeniania się wirusa, w kościołach nie sprawuje się Mszy z ludem, słyszymy: co tak szybko pouciekaliście z kościołów?

 

Jedyną odpowiedzią na to wszystko jest miłość, wiara i modlitwa.

 

Zamknięte uczelnie, szkoły, przedszkola i żłobki sprawiły, że rodzice muszą i mają więcej czasu dla dzieci. Rodziny bardziej myślą o swoich bliskich. Rozmawiałem ze znajomym, który postanowił o przeprowadzce swoich starszych rodziców do swego domu. Rodzice mieszkają w bloku, a ja mam domek jednorodzinny. Zrobimy wspólne zakupy, będą mogli spokojnie wyjść na spacer przy domu.

Zalecana bezpieczna odległość wobec drugiego człowieka, w sercu budzi jeszcze mocniejsze pragnienie spotkania i troskę, o dobro i bezpieczeństwo bliźniego. Brak Mszy sprawowanych w naszych kościołach, choć bardzo bolesny i smutny, w sercach budzi szczere pragnienie, by w Mszy uczestniczyć, by spotkać się z Jezusem, by przyjąć Go w Komunii.

 

Przeżyjmy ten wymagający czas mądrze. Odkryjmy, że pomimo tego, że tak wiele się zmieniło, nadal mamy to, co istotne. Tak wiele spraw, które jeszcze w tamtym tygodniu wydawały się konieczne, najważniejsze, dziś pozostało daleko od nas i okazuje się, że bez nich dobrze sobie radzimy.

 

Tym, co dodaje nam siły, jest wiara, że nie jesteśmy sami. Jezus nas nie opuścił. On zawsze towarzyszy nam w życiu i drodze. On zawsze idzie z nami i z nami przeżywa każde nasze doświadczenia.

 

Choć mamy ograniczony fizyczny dostęp do Mszy świętej, są prowadzone codziennie transmisje w środkach społecznego przekazu. Nawet kilka razy w ciągu dnia. Towarzyszy nam modlitwa i pogłębiona refleksja nad Słowem Bożym. My kapłani sprawujemy w naszym kościele Mszę świętą codziennie w poleconych intencjach. Tak jak nam zostały powierzone intencje, tak my codziennie je polecamy Bogu. Codziennie też sprawujemy dodatkową Mszę do Miłosierdzia Bożego w intencji wszystkich chorych, osób w niebezpieczeństwie śmierci, personelu medycznego oraz o ustanie szerzącej się epidemii. 

 

Parafialny kościół jest otwarty na modlitwę i adorację Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie codziennie od 8.00 do 18.00. Codziennie jest okazja do skorzystania z sakramentu pokuty od 9.00 do 10.00 i od 16.00 do 18.00. Codziennie łączy nas modlitwa różańcowa odmawiana o 20.30 w naszych domach, zakończona Apelem Jasnogórskim.

 

Wiem z Waszych relacji, jak bardzo poruszająco wygląda Msza niedzielna, na którą ubieramy się odświętnie i siadamy razem przez telewizorem, by uczestniczyć w sprawowanej Eucharystii. A gdy przychodzi chwila udzielania Komunii świętej, w sercu budzi się gorące pragnienie i wołanie: przyjdź Panie Jezu, zapraszam Cię gorąco do mego serca, przyjdź i uświęć mnie, zbaw mnie, napój mnie, obmyj mnie, pokrzep mnie, wysłuchaj mnie i każ mi przyjść do siebie…

 

Gdy sprawując Mszę w tych dniach wypowiadam pozdrowienie: Pan z wami!... wyobrażam sobie Was Bracia i Siostry jak stoicie w ławkach, na swoich stałych miejscach i wiem, że Pan jest z nami wszędzie, gdzie ogarnia nas lęk, gdzie dotyka nas choroba, gdzie trwają ogromne starania o leczenie i pomoc…

 

Pan jest z nami!

Trwajmy w bliskości Boga, trwajmy w wierze, trwajmy w miłości. 

On - dobry Bóg Ojciec, Syn Boży i Duch Święty, niech nas wzmacnia swoją łaską i nam wszystkim błogosławi.

 

Szczęść Boże!

ks. Jan, Wasz proboszcz.

 

 

Dyspensa ks. Biskupa

DYSPENSA
OD OBOWIĄZKU NIEDZIELNEGO UCZESTNICTWA
WE MSZY ŚWIĘTEJ
Mając na uwadze zalecenia Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski, w związku z niebezpieczeństwem zagrożenia zdrowia lub życia, zgodnie z kan. 87 S 1, 1245 i kan. 1248 S 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego, udzielam dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy św. do dnia 29 marca 2020 r. następującym wiernym:  
 1. osobom w podeszłym wieku,
2.osobom z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.),
3.dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę,
4.osobom, które czują obawę przed zarażeniem.
Jednocześnie osoby, które skorzystają z dyspensy zachęcam do uczestniczenia we Mszy św. za pośrednictwem radia lub telewizji oraz do modlitwy indywidualnej, w rodzinach, a także pogłębionej lektury Pisma Swiętego. 

Zarządzenie Rady KEP

Komunikat Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski

Z wiarą w Opatrzność Bożą i w trosce o życie i zdrowie społeczeństwa i w nawiązaniu do komunikatów Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski podejmujemy decyzję o wprowadzeniu prewencyjnych środków ostrożności w sytuacji zagrożenia koronawirusem.

Kościół od dwóch tysiącleci służy osobom chorym i potrzebującym, nawet w czasach epidemii, nie rezygnując z głoszenia Ewangelii oraz sprawowania sakramentów świętych.

1. Mając na uwadze zagrożenie zdrowia oraz życia (zgodnie z kan. 87 par. 1, 1245 i kan. 1248 par. 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego), rekomendujemy biskupom diecezjalnym udzielenie dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej do dnia 29 marca br. następującym wiernym:
a. osobom w podeszłym wieku,
b. osobom z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.),
c. dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę,
d. osobom, które czują obawę przed zarażeniem.

Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie zachęcamy, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie. Zachęcamy też do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe.

2. W czasie liturgii do dnia 29 marca br. należy przestrzegać w kościołach następujących zasad:
a. kapłani i nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej przed rozpoczęciem liturgii powinni dokładnie umyć ręce i kierować się zasadami higieny,
b. przypominamy, że przepisy liturgiczne Kościoła przewidują przyjmowanie Komunii Świętej na rękę, do czego teraz zachęcamy,
c. znak pokoju należy przekazywać przez skinienie głowy, bez podawania rąk,
d. cześć Krzyżowi należy oddawać przez przyklęknięcie lub głęboki skłon, bez kontaktu bezpośredniego,
e. należy powstrzymać się ponadto od oddawania czci relikwiom poprzez pocałunek lub dotknięcie,
f. na kratki konfesjonałów należy nałożyć folie ochronne,
g. rezygnujemy z napełniania kropielnic kościelnych wodą święconą.

3. W obecnej sytuacji przypominamy, że „tak jak szpitale leczą choroby ciała, tak kościoły służą m.in. leczeniu chorób ducha, dlatego jest niewyobrażalne, abyśmy nie modlili się w naszych kościołach” (Komunikat Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, abp. S. Gądeckiego, 10.03.2020). W związku z tym zachęcamy wszystkich wiernych, aby poza liturgią nawiedzali kościoły na gorliwą modlitwę osobistą. Polecamy duszpasterzom:
a. aby kościoły pozostawały otwarte w ciągu dnia,
b. aby kapłani troszczyli się o dodatkowe okazje do spowiedzi i adoracji Najświętszego Sakramentu,
c. aby – przy zachowaniu należytych zasad higieny – kapłani i nadzwyczajni szafarze odwiedzali chorych i starszych parafian z posługą sakramentalną.

4. Jednocześnie informujemy, że do dnia 29 marca br.:
a. liturgie z udzieleniem sakramentu bierzmowania przeniesione zostają na terminy późniejsze,
b. zawieszone zostają pielgrzymki maturzystów na Jasną Górę oraz rekolekcje szkolne organizowane przez parafie. Jednocześnie prosimy środki społecznego przekazu oraz duchownych o propozycje rekolekcji w internecie, które w ten sposób mogą być przeżywane w domu,
c. sprawy rekolekcji dla dorosłych oraz organizację innych spotkań pozostawia się roztropnemu rozeznaniu księży proboszczów.

Prosimy o solidarność z osobami starszymi i potrzebującymi, np. poprzez pomoc w zakupach. Prosimy wszystkich ludzi wierzących o modlitwę w intencji ochrony przed chorobami, a także o pokój serc i łaskę głębokiego nawrócenia dla każdego z nas. Dobremu Bogu polecajmy wszystkich zmarłych na skutek koronawirusa. Módlmy się o zdrowie dla chorych, tych, którzy się nimi opiekują, lekarzy i personelu medycznego oraz wszystkich służb sanitarnych. Módlmy się o wygaśnięcie epidemii. Zgodnie z Tradycją Kościoła zachęcamy do śpiewania w naszych kościołach suplikacji „Święty Boże, Święty Mocny… Od powietrza, głodu, ognia i wojny, zachowaj nas Panie”.

Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski

Warszawa, 12 marca 2020 r.

 

Pielgrzymka do Włoch

Zapraszamy do udziału w parafialnej pielgrzymce do Włoch.


RAMOWY PROGRAM PIELGRZYMKI:


Termin: 7 – 14 września 2020, przejazd autokarem 


Dzień 1: Wyjazd w godzinach porannych, przejazd przez Czechy, Austrię do Włoch, kolacja, nocleg.

Dzień 2: Śniadanie, przejazd do Asyżu, zwiedzanie m.in.: Bazylika św. Franciszka, kościół św. Klary, przejazd do hotelu w okolicy Rzymu, kolacja, nocleg.

Dzień 3: Śniadanie, przejazd do Watykanu, zwiedzanie: Rzym barokowy m. in.: Plac Navona, Fontanna di Trevi, Schody Hiszpańskie, Plac Wenecki, Rzym antyczny m.in.: Panteon, Kapitol, Forum Romanum, Koloseum, powrót do hotelu, kolacja, nocleg.

Dzień 4: Śniadanie, przejazd do Watykanu, Msza św. przy grobie św. Jana Pawła II, następnie zwiedzanie Bazylik patriarchalnych: Bazylika św. Piotra, św. Jana na Lateranie, Santa Maria Maggiore, św. Pawła za Murami, przejazd w okolice Bari. Zakwaterowanie, kolacja i nocleg.

Dzień 5: Śniadanie. Przejazd do Bari – spacer po starym mieście: Piazza Mercantile, bazylika św. Mikołaja, Katedra, następnie przejazd do Alberobello słynie z unikatowych form budownictwa – domów typu trulli, które są okrągłe i mają stożkowate dachy z kamienia. Przejazd do hotelu w San Giovani Rotondo. Zakwaterowanie, kolacja i nocleg w hotelu

Dzień 6: Śniadanie, przejazd do Monte Sant’Angelo, zwiedzanie kościoła Michała Archanioła, przejazd do San Giovanni Rotondo, sanktuarium i grób ojca Pio, kolacja, nocleg.

Dzień 7: Śniadanie, przejazd do Lanciano, miejsce cudu Eucharystycznego, następnie do Loreto, zwiedzanie Bazyliki Loretańskiej i odwiedzenie cmentarza żołnierzy polskich, dojazd do hotelu na Riwierze Adriatyckiej, kolacja, nocleg.

Dzień 8: Śniadanie, wyjazd w kierunku Polski, powrót w godzinach późno wieczornych.

 
Cena: 290 EUR + 1150 PLN, zapisy u ks. Proboszcza

Koncerty kolęd

Tradycyjnie w styczniu gościliśmy w naszej parafii Orkiestrę Dętą z Rudna i Blaskapelle ze Świbia. Przeżyliśmy piękne kolędowe koncerty. Zapraszamy do galerii. Zdjęcia udostępnili państwo Sabina i Jerzy Pelka.

1 2 3 4
...
6 »